V tažkých obdobiach sa zvyknú otvárať prítežitosti pre krátkodobých podnikateľov, ktorých cieľom je zbohatnúť na úkor iných ľudí. Často využijú vašu nepozornosť, aby získali vaše peniaze.
Aktuálna situácia vo svete spôsobuje veľké obavy u ľudí, vďaka čomu sa otvárajú dvere dočasným “podnikateľom”. Ich cieľom je dostať od vás peniaze bez toho, aby vám za to poslali svoje produtky. Ide o často využívanú formu podvodu. Človek si založí eshop, ktorý je často graficky chaotický a neprofesionálny. Udáva v ňom chybné údaje, aby ste ho nemali možnosť kontaktovať. Nie všetci sú pozorní. Stáva sa, že človek si objedná produkt bez toho, aby si predajcu preveril. A príde o peniaze. Niekedy sa týchto podvodníkov podarí nájsť, ale nebýva to pravidlom.
Čo mám robiť, aby som neprišiel o peniaze?
Existuje niekoľko základných pravidiel, vďaka ktorým si môžete jednoducho overiť, či ide o dôveryhodný eshop alebo stránku.
Ak nájdete na stránke IČO/DIČ, preverte jeho pravosť
Je možné, že na stránke sa nenachádzajú žiadne fakturačné, alebo kontaktné údaje. Ak tam nie sú, zvážte nákup na tejto stránke. Ak sa tam predsa nachádzajú, overte si ich pravosť. Na overenie existuje niekoľko online nástrojov, ktoré vám to umožnia.
- Obchodný register Slovenskej republiky – www.orsr.sk
- Finstat – www.finstat.sk
- Živnostenský register – www.zrsr.sk
Ak ste sa dopátrali k záznamu firmy, skontrolujte si, kedy bola založená. Ak to je veľmi krátky čas, zvážte svoje nakupovanie (áno, Lemon existuje od 7.3. 2020 – papierovo. Viac o nás tu :D).
Stránka má bezpečnostné spojenie – SSL certifikát (zelený zámok vedľa adresy)
SSL certifikát zabezpečuje šifrovaný prenos dát medzi vaším počítačom a webstránkou alebo serverom, na ktoré sa pripájate cez internet. Vďaka nemu je menšia pravdepodobnosť, že by ste mohli prísť o citlivé údaje – napríklad číslo a bezpečnostný kód platobnej karty. Bez tohto zabezpečenia určite neplaťte na stránke, ak ste tak urobili, skontrolujte si výpisy z karty.
Nájdite si recenzie na firmu (eshop) – kamaráti, google,
Často krát najlepšia cesta je skúsenosť druhých ľudí, ktorí sa s danou firmou (eshopom) už stretli a objednali si od nej produkt. Ak váhate, skúste sa spýtať svojich kamarátov, či ju náhodou nepoznajú. Ak predsa nie, pozri sa napríklad na google recenzie. Hodnotenia by mali byť vo väčšej miere kladné, avšak nie každý mohol mať dobrú skúsenosť.
Pri platbe si skontrolujte, na akú adresu vás web presmeroval
Pokiaľ je možnosť, zvoľte si možnosť platby v hotovosti, alebo na dobierku. Vďaka týmto možnostiam si môžete osobne tovar skontrolovať. Ak tu takáto možnosť z nejakého dôvodu nie je (platobné brány predsa len niečo stoja), dávajte si pozor pri platbe. Môže sa stať, že vás stránka presmeruje na identickú stránku ako má vaša banka, ale nie je to tak. Skopírovať design stránky nie je naozaj ťažké, ale môžu sa nájsť odchylky. Tento spôsob sa volá Pharming, a prečítaj si o ňom môžete napríklad tu. Dávajte si pozor, či sa na stránke nachádza SSL certifikát a či je adresa naozaj pravá. Čítajte pozorne, vďaka jednému preklepu si zlodej môže zadovážiť podobnú adresu a využíva tak ľudskú nepozornosť.
Na záver by som len rád dodal – neverte všetkému len preto, že to pekne vyzerá. Koniec koncov, ide o vaše zarobené peniaze. Určite ich viete minúť aj inak, ako plniť vrecká podvodníkom. Obetujte radšej pár minút svojho času a preverte si stránku, ktorú nepoznáte a plánujete na nej nakupovať. t
zdroje: www.globalsign.com, www.digmia.com,